Kto prowadzi uproszczoną ewidencję sprzedaży? Przedsiębiorcy zwolnieni podmiotowo z podatku od towarów i usług (czyli tacy, których ubiegłoroczny i tegoroczny obrót nie przekroczyły limitów vat, a oni nie zrezygnowali ze zwolnienia).

W jakim celu trzeba prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży? Aby uchwycić moment przekroczenia limitu, który uprawnia do zwolnienia z vat. 

A czy koniecznie muszę prowadzić tą ewidencję?

 

Nie. Jeśli na całą swoją sprzedaż wystawiasz rachunki w dniu wydania towaru, rejestrując je na bieżąco w księdze (wtedy powinienieś w wolnych kolumnach PKPiR założyć rubryki „Obrót towarem i usługami wg art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT” oraz „Obrót narastająco od początku roku”).

Pisząc tą notkę, oparłam się na książce Włodzimierza Markowskiego „Abc small biznesu