Rozpoczynając samodzielne prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów stajemy przed dylematem – kupić tradycyjną, papierową książkę czy program komputerowy? Obydwie formy mają swoje wady i zalety.

 Forma papierowa jest stosunkowo niedroga. Po prostu kupujemy Księgę i konieczne ewidencje (np. ewidencja przebiegu samochodu, ewidencja środków trwałych, ewidencja wyposażenia – będę o nich sukcesywnie pisać w późniejszych postach). Trzeba jednak liczyć się z większą pracochłonnością prowadzenia tej formy księgi – musisz ręcznie sumować kolumny księgi i ewidencji, a także ręcznie przenosić dane w odpowiednie miejsca. Uważam, że jest to dobra forma przy niewielkich rozmiarach działalności a także dla początkujących (żeby nauczyć się „jak to się je” 😉 ).

Jeżeli decydujesz się na program komputerowy musisz liczyć się z większymi kosztami (bo to nie tylko koszt programu, ale również sprzętu, który spełnia wymagania techniczne programu i prawne, narzucone przez Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Stosunkowo najdroższym wyborem – ale nadal związanym z samodzielnym prowadzeniem księgi – jest zakupienie usługi w firmie, która udostępnia program księgowy on-line. Wtedy do księgowania potrzebny Ci jest jakikolwiek komputer wyposażony w przeglądarkę internetową i drukarkę. O spełnienie wymagań technicznych dba firma dostarczająca program. Najczęściej udostępnia ona również rozbudowany system pomocy (zarówno pomoc „tekstowa”, jak i pomoc konsultanta).

Reklamy